SrpskiSrpski     СрпскиСрпски    
 

Opština Žitorađa za 2 godine nezakonito sklopila poslove vredne 85,52 miliona dinara


Predsednik Opštine Ivan Stanojević ne odgovara na pozive i poruke novinara Južnih vesti

Ugovori bez javnih nabavki vredni najmanje 85,52 miliona dinara, nepravilno obračunavanje plate, dodataka i naknada u iznosu od 3,38 miliona dinara, prihvatanje ugovora većeg od procenjene vrednosti javne nabavke, ali troškovi reprezentacije samo su neke od nepravilnosti koje je utvrdila Državna revizorska institucija tokom kontrole poslovanja za 2018. i 2019. godinu.

Kako piše u izveštaju DRI, nadležni u Žitorađi su potrošili 10,61 miliona za usluge radova bez sprovedenog postupka javne nabavke, dok je 74,91 miliona dinara potrošeno u nabavkama u kojima nije ispoštovana propisana zakonska procedura.

Neke od zamerki i uočenih nepravilnosti odnose se i na prekoračenje ovlašćenja predsednika Opštine Ivana Stanojevića, gde je u 8 javnih nabavki sam donosio odluke, rešenja i obrazovao komisiju i potpisao ugovor sa ponuđačem, iako su sredstva obezbeđena na kontu Opštinske uprave, a više oglasa nikada nije ni objavljeno na portalu službenih glasila čija je vrednost 13,53 miliona dinara, kao i naknadno objavljivanje nabavke sa zakašnjenjem i preko 70 dana od potpisivanja ugovora.

Opštinska uprava u Žitorađi nije odbila neprihvatljivu ponudu i zaključila je ugovore od 40,66 miliona dinara sa PDV-om sa firmom „SIB Invest“ doo iz Niša o izvođenju radova - rekonstrukcija tribina za kupališni kompleks, izgradnju tobogana, izgradnju objekta biletarnice, svlačionica, WC-a i tuševa sa parternim uređenjem sa izradom bunara sa pratećom opremom. Računarskom proverom utvrđeno je da je ta ponuda bila veća od ponuđene cene u javnoj nabavci, pa je morala biti odbijena kao neprihvatljiva - navode u izvešataju DRI.

Najveći broj nepravilnosti u postupcima javne nabavke odnosi se na izgradnju kupališnog komlepksa u centru Žitorađe za koji je Država izdvojila 116.740.649 dinara, a ukupna investicija koštala oko 170 miliona dinara i to na mestu gde je bio gradski stadion, a nepravilnosti su uočene i tokom raspisanih nabavki za izmeštanje i gradnju novog stadiona.

Ugovor o izvođenju radova i izmeštanju fudbalskog igrališta potpisan je sa niškom firmom “SIB Invest“ doo u iznosu od 11.275.996 dinara bez PDV-a, odnosno 13.531.165 dinara sa PDV-om, iako je zbir svih pojedinih radova iskazanih u ponudi u iznosu od 10.829.376 dinara, odnosno za 446.620 dinara bez PDV odnosno u iznosu od 535.944 dinara sa PDV više od stvarne vrednosti radova. Tokom kontrole revizora, Opštinska uprava je tražila povraćaj više uplaćenog novca investitoru, pa je “SIB Invest” doo vratio 333.859 dinara – kažu u Državnoj revizorskoj instituciji.

Preko 3,5 miliona dinara od novca građana za kafane širom Srbije

Veći deo potrošenog novca svih građana bez zakonskih procedura potrošen je i na troškove reprezentacije i ugostiteljskih usluga, gde je u kafanama i objektima u Žitorađi, Nišu, Beogradu, Prokuplju, Brusu, Brzeći, Sokobanji, Krnjevu i Orljanu potrošeno preko 3,5 miliona dinara za 2 godine koje su kontrolisali revizori.

Na osnovu dokumentacije utvrdili smo da je Opštinska uprava u 2018. godini platila 4.576.291 dinara bez sprovedenog postupka javne nabavke i to za reprezentaciju u iznosu od 1.564.891 dinara i projektnu dokumentaciju 3.002.400 dinara. U 2019. godini preuzela je obaveze i izvršila plaćanje u iznosu od 5.802.906 dinara bez sprovedenog postupka javne nabavke i to za reprezentaciju u iznosu od 1.998.896 dinara, specijalizovane usluge u iznosu od 842.010 dinara i projektnu dokumentaciju u iznosu od 2.962.000 dinara, iako nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama - navodi DRI.

Iako je rok koji je propisala Državna revizorska institucija za otklanjanje određenih nepravilnosti 90 dana, kako će Opština izvesti nismo uspeli da saznamo jer prvi čovek Žitorađe Ivan Stanojević nije odgovarao na telefonske pozive, niti SMS poruke novinara Južnih vesti.