Vlada Vojvodine je ove godine sprovela nabavku interneta i televizije bez objavljivanja te informacije na Portalu javnih nabavki, a posao dodelila Mobilnoj telefoniji Srbije
U odnosu na prethodne javne nabavke napravljen je izuzetak - poziv da podnesu ponude Vlada je uputila nekim preduzećima, ali ne i SBB-u, sa kojim je u trenutku tendera imala zaključen ugovor koji još nije istekao, pa u toj kompaniji takav potez vide kao narušavanje konkurentnosti, a sa tim se slažu i sagovornici N1.
Bez poziva, a za malo i bez poruke - posle deset godina uspešne saradnje SBB je saznao od Pokrajinske vlade, tek nakon upita, da je okončala novu javnu nabavku i da će joj usluge kablovskog operatera ubuduće pružati MTS.
U Banovini poručuju da je nabavka bila manja od milion dinara, a proceduru izbora novog partnera obrazlažu ovako: "Procenjena vrednost nabavke bila je ispod praga na koji se Zakon ne primenjuje i sprovedena je u postupku u kojem je Naručilac obezbedio konkurenciju tako što je prosledio privrednim subjektima pozive da daju ponude putem mejla, a ne putem Portala javnih nabavki".
Direktor SBB-ovog sektora za biznis prodaju Srđan Tomašević kaže da u toj kompaniji nisu očekivali takav tretman i da su smatrali da će bar biti obavešteni da je nova javna nabavka pokrenuta.
"Potpuno je nejasno zašto mi nismo dobili priliku, odnosno poziv za učešće, ravnopravno sa svim ostalim ponuđačima u ovoj nabavci", kaže on.
Tomašević dodaje da ta kompanija nema ništa protiv da pobedi neko drugi, ali je problem ako se postupak ne sprovodi transparentno.
"Ovo je stvar poslovne etike, ali pre svega stvar poštovanja Zakona o javnim nabavkama koji obavezuje naručioca posla da ima fer i ravnopravne uslove za sve", ističe on.
Nemanja Nenadić iz organizacije "Transparentnost Srbije" kaže - to što po zakonu organi vlasti nisu u obavezi da nabavku manju od milion dinara objave na Portalu javnih nabavki, ne sprečava ih da je ipak oglase, jer nema dobrog razloga da to ne učine.
"Mislim da ovde imamo situaciju gde je Uprava za zajedničke poslove, odnosno, da li njen direktor, da li službenici koji su bili zaduženi za javne nabavke, da su prekršili pravila kako sosptvenog akta, tako i pravila iz Zakona o javnim nabavkama, odnosno, da su namerno isključili jednog od mogućih privrednih subjekata iz konkurencije", objašnjava Nenadić.
Zakon je jasan i moraju da se poštuju načelo konkurentnosti i sprečavanja diskriminacije, smatra ekonomista Goran Radosavljević bez obzira na veličinu nabavke. Objašnjava, obično je razlog da ne pozovete nekog ponuđača jer ne želite više da sarađujete sa njim.
"Ovde se radi o tome da je to jedna državna institucija uradila i njihov zadatak nije da im se neko sviđa ili ne sviđa, nego prosto da obezbede dovoljnu konkurenciju. Ja ne bih ulazio u razloge šta je, to je pitanje za Pokrajinsku vladu, ali u svakom slučaju, oni su po meni prekršili zakon i taj postupak bi trebalo raskinuti i naravno vratiti postpak na početak i neka pobedi najbolji ponuđač. To je cilj, da se javna sredstva što bolje i što kvalitetnije i što efikasnije koriste", navodi Radosavljević.
U kompaniji SBB sumnjaju da je reč o još jednom pokušaju uticaja na njeno poslovanje na teritoriji Vojvodine, te podsećaju na skorašnji slučaj iz Plandišta, kada je otkriveno da je od zaposlenih u toj opštini traženo da u svojim domovima pređu na MTS-ovu kablovsku mrežu, te na brojne komentare na društvenim mrežama sa tvrdnjama da se širom severne pokrajine agituje nad zaposlenima u javnim preduzećima da promene kablovskog operatera. Posle pojedinaca prešlo se na biznis sektor, smatraju u SBB-u.
SBB posluje u okviru United Grupe kao i televizija N1.