Institut za javne nabavke uspešno je organizovao još jedan seminar 20. marta 2025. godine u hotelu JUMP INN u Beogradu.
Cilj ovog seminara je pružanje smernica ponuđačima kako da zaštite svoja prava i reaguju na odluke naručioca. Na samom početku je bilo potrebno objasniti kako naručilac određuje procenjenu vrednost i kako ponuđač može povećati šansu za dobijanje ugovora.
Razumevanje ovog procesa ključno je za ponuđače, jer im omogućava da pripreme konkurentne ponude, izbegnu nerealne cene i povećaju šanse za dodelu ugovora. Učesnici su imali priliku da saznaju na osnovu kojih kriterijuma naručioci vrše procenu vrednosti - od analiza tržišta, prethodnih ugovora i uporednih cena, do specifičnih potreba i raspoloživih budžetskih sredstava. Ponuđači koji nisu upoznati s načinom procene vrednosti mogu dostaviti preniske ili previsoke ponude, koje ih odmah diskvalifikuju. Dalje, objašnjeno je kako ponuđač može pretpostaviti koja je vrednost u pitanju čak i kada naručilac nije naznačio.
Nakon što su učesnici stekli uvid u način procene vrednosti javne nabavke, seminar je nastavljen sa fokusom na postupak zaštite prava. Učesnicima su približeni rokovi i sadržaj zahteva za zaštitu prava kao i aktivna legitimacija.
Kroz interaktivnu diskusiju i analizu stvarnih slučajeva, seminar je omogućio ponuđačima da steknu jasniju sliku o mogućnostima koje su im na raspolaganju u cilju zaštite svojih interesa u postupku javne nabavke. Napravljena je razlika između prvog i drugog stepena u odlučivanju o zahtevu za zaštitu prava, a istaknut je i značaj blagovremenosti, potpisa i uplate odgovarajućeg iznosa takse. Možda i najbitniji deo seminara jeste praktičan prikaz koraka kod podnošenja zahteva na portalu.
Učesnici su imali priliku da kroz konkretne primere vide kako pravilno popuniti i podneti zahtev za zaštitu prava na Portalu javnih nabavki, uz akcenat na najčešće greške koje mogu dovesti do njegovog odbacivanja. Na kraju su učesnici imali priliku da postave pitanja. Neka od pitanja ticala su se konkretnih problema iz prakse, poput toga da li se u razmatranje uzima ponuda u kojoj je naznačena ukupna cena, ali je ponuđaču promaklo da navede pojedinačne cene. Takođe, diskutovalo se o specifičnostima ponuda koje podnosi grupa ponuđača, naročito u vezi sa unošenjem podataka o licencama koje poseduju samo neki od članova grupe ponuđača.
Institut za javne nabavke nastaviće sa organizacijom edukacija ovog tipa, kako bi se unapredila pravna sigurnost i transparentnost u postupcima javnih nabavki u Srbiji.